נדחתה הצעת החוק להגביל דמי חניה בבתי-חולים - גלובס

עמוד הבית
נדחתה הצעת החוק להגביל דמי חניה בבתי-חולים

נדחתה הצעת החוק להגביל דמי חניה בבתי-חולים

"פגיעה קשה בחניונים" ■ הממשלה דחתה את הצעת החוק של מאיר שטרית ■ שר התחבורה כץ: "הצעת החוק אינה תואמת את מדיניות משרד התחבורה לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית" ■ שטרית: "אתה הוא העומד למבחן - לא הפקידים"

20/01/2010, 17:49 שלח תגובה במיילרן רימון
נושאים: ישראל כץ, מאיר שטריתהממשלה דחתה את הצעת החוק של חבר הכנסת מאיר שטרית (קדימה) להגבלת מחיר החניה בבתי חולים ל-15 שקלים ליום.

בעד ההצעה להעביר את הצעת החוק לדיון מוקדם היו 26 ח"כים, נגד ההצעה היו 43 ח"כים. לא היו נמנעים.

ח"כ שטרית הגיב ואמר: "בתי החולים נועדו לשרת את הציבור, לא למטרת רווח ובטח לו דרך תשלומי החניה. זהו חוק חברתי שנועד לעזור לאזרחים שנמצאים במצוקה", שטרית תקף את שר התחבורה ואמר: "אתה אחראי ונותן את הדין, בתור שר, אתה הוא זה שעומד למבחן לא הפקידים אשר מייעצים לך".

"החוק שלי מציע", אמר חבר הכנסת שטרית טרם ההצבעה, "להגביל את מחיר החניה ל-15 שקלים. אין סיבה שיגבו מהמסכנים כל יום 35 שקלים, תכפיל את זה בחודש, זה 700 שקלים לחודש למשפחה שבאים לבקר אותה. לא רק זאת, אם אדם הוא חולה כרוני וצריך להגיע כל יום לבית החולים לטיפול או לבדיקה, הוא משלם כמובן כל יום שהוא נכנס 35 שקלים".

"אני חושב שאין שום היגיון בכך, בעיקר לנוכח העובדה שהקרקעות לבתי החולים ניתנו ללא תמורה על ידי המדינה לצורכי ציבור. לכן, מלכתחילה לא היו צריכים להגיע למצב שאנשים ישלמו על החניה". "דמי חניה לא יעלו על 15 שקלים. יחד עם זאת, לפטור אותם מתשלום דמי חכירה למינהל".

שטרית סויף את ההוצאות האחרות הנלוות על מי שמתאשפז בבית החולים: "תרשו לי להזכיר לכם שזו לא ההוצאה היחידה של חולים בבתי-חולים. כפי שאתם יודעים, אדם ששוכב בבית-חולים תקופה ארוכה, נאלץ בלית ברירה להזמין למשל טלוויזיה. הוא לא יכול להביא טלוויזיה מהבית, מכיוון שהיא לא מתחברת לו לרשת והוא לא יכול לראות את הערוצים". "אני הייתי מאלה שישבו בבתי-חולים חודשים ארוכים, בלילות, וראיתי מה מתרחש בבתי-חולים בנושאים שונים. העלויות הן ענקיות ומשפחות לא עומדות בזה".

שטרית הוסיף כי גם מנהלי בתי-חולים שדיבר איתם לא גילו התנגדות להצעת החוק.

תגובת משרד התחבורה

שר התחבורה, ישראל כץ, אמר בתשובה: "הממשלה לא תוכל לתמוך בהצעת החוק הזאת, מאחר שישנם כאן מספר דברים שיפגעו בערכים שהם לא פחות חשובים מאשר הרצון הזה, שהוא לגיטימי, להיטיב עם ציבור האזרחים, במקרה הזה אזרחים שחונים בחניונים שליד בתי-חולים".

"הצעת החוק באה לקבוע שמפעיל חניון שמיועד לשמש את הבאים למוסד רפואי יגבה דמי חניה יומיים בסך 10 שקלים בלבד, כמו שכתוב בהצעת החוק (המקורית ר.ר.). התשלום האמור יאפשר לבעל הרכב להיכנס ולצאת מהחניון באותו היום ללא הגבלה", אמר השר.

"עוד מוצע כי מפעיל החניון יהיה פטור מתשלום דמי חכירה למינהל מקרקעי ישראל. הצעת החוק אינה תואמת את מדיניות משרד התחבורה לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית. מוסד רפואי הינו מוקד משיכה מרכזי גם לחולים וגם למבקרים אותם. הצעת החוק תביא להוזלת החניה במוקד משיכה זה וכפועל יוצא תביא לעידוד השימוש ברכב פרטי לצורך הגעה למוסד הרפואי. מעבר לכך, יש גם לזכור שישנם בתי-חולים, דוגמת בית-החולים "איכילוב" בתל-אביב ובית-החולים "ביקור חולים" בירושלים, שממוקמים במרכזי הערים, מקומות שבהם הביקוש לחניה גבוה לרוב מהיצע החניה".

"לפיכך גביית תעריפי חניה נמוכים משמעותית מהמחירים המקובלים ביתר החניונים תיצור מצב בו יעדיפו המשתמשים להחנות בחניונים המוזלים גם כאשר אין בכוונתם לקבל שירות מהמוסד הרפואי, והרי אין דרך לפקח גם על הדבר הזה".

"פגיעה כה קשה בהכנסות בעלי החניונים עלולה להביא למצב שבו יהיה חוסר כדאיות כלכלית להפעלת החניונים בבתי-החולים, היצע מקומות החניה יצומצם ורמת השירות למשתמשים תיפגע", אמר.

"אני מבקש בשם הממשלה להתנגד להצעת החוק", סיכם דבריו השר.


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

שירותי חניה מרכז רפאי איכילוב

עיריית בית שמש - קנסות חניה

בשורה סלולארית למחפשי החנייה בגבעתיים