יום ראשון, 19 בספטמבר 2010

ynet ליום אחד - מקומות החניה הפכו לפארקים - ירוק

ynet ליום אחד - מקומות החניה הפכו לפארקים - ירוק

ליום אחד - מקומות החניה הפכו לפארקים

המכוניות משתלטות על הערים: במקום פארק ציבורי מקימים חניון, ובמקום חנויות קטנות - כביש מהיר לקניון. אבל למשך יום אחד לקחו תושבי ערים מסביב לעולם בחזרה את מה ששלהם, כבשו מחדש את מקומות החניה ומצאו עבורם שימוש אחר

ynet

פורסם: 19.09.10, 15:41

ביום שישי, כשבישראל התכוננו להחנות את המכוניות לקראת יום הכיפורים, בארצות הברית ועוד כמה מדינות בעולם, נאלצו כמה נהגים לחפש חנייה חלופית, כי מקומות החניה הרגילים שלהם הופקעו לטובת הציבור.

במסגרת אירועי פארקינג דיי "park(ing) day" הפכו פעילי סביבה ואמנים כמה מאות מקומות חניה לפארקים ציבוריים. הם פרשו על האספלט מחצלות או דשא מלאכותי, הציבו כיסאות ים, ספסלים או נדנדות, עציצים או פסלים, וקראו לציבור העוברים ושבים לבוא וליהנות מהשטח הציבורי שנתפס בדרך כלל על ידי המכוניות.

PARK(ing) Day: User-Generated Urbanism from Brandon Bloch onVimeo.

היוזמה החלה בסן פרנסיסקו בשנת 2005 על ידי קבוצת אמנים מסטודיו העיצוב REBAR - שניסתה לגרום לאנשים לחשוב מחדש על המרחב העירוני שסובב אותם, ועל העובדה שהמכוניות גוזלות מהם יותר ויותר שטח מחייה.

"במרכזי הערים, מקומות חניה לצד המדרכות מעודדים שימוש ברכב ויוצרים עומסי תנועה שמבזבזים דלק ומזהמים את האוויר. הם גם לא תורמים ליצירת

סביבת חיים בריאה ותוססת. הרעיון שמאחורי 'פארקינג דיי' הוא לנסות ולדמיין מחדש את הנוף העירוני והאפשרויות הגלומות בו", מסבירים אנשי הסטודיו.

מאז שהחלה היוזמה, היא תפסה תאוצה בזכות התגייסות של קבוצות פעילים מרחבי העולם. ב-2009 "הופקעו" ליום אחד יותר מ-700 מקומות חניה ב-14 ערים ב-21 מדינות בעולם.השנה הפרויקט התרחב אף יותר, וכלל לראשונה גם השתלטות על מקום חניה בטהרן.

את שטחי העיר שהופקעו מכלי הרכב, הפכו הפעילים לשטחים לטובת הציבור - פארקים כאמור, אבל גם מרפאות ציבוריות, חדרי כושר, חופי ים מאולתרים, גלריות לאמנות, פינות משחק לילדים, בתי קפה ואפילו פינות קריאה עם כורסאות ומנורות.

כך נראה "פארקינג דיי" 2010 בניו יורק:

תגיות: איכות סביבה | שטחים פתוחים

אין תגובות:

בית המשפט פסל את מצלמות החניה

בית המשפט לעיניינים מקומיים פסל השבוע דוחות חניה שקיבל אזרח ממצלמות בגלל אי חוקיותן • דובר עיריית בני ברק: "יערערו בבימ"ש מחוז...